>

שפרעם- טיול היסטורי, גיאוגרפי ותרבותי

רואים ארץ
בהדרכת דניאל וקנין

יום חמישי, 26/09/2019 בשעה 14:15

שעת חזרה משוערת: 22:30
מחיר הטיול:
₪210 לאדם

על הטיול:

שַפאעמר היא עיר ערבית בצפון הארץ, המשתרעת על שבע גבעות וסמוכה לחיפה, עכו ונצרת ומשמשת כעיר ערבית דומיננטית המחברת בין המרכזים הגדולים הללו. המבנה והמיקום הגאוגרפי של שפרעם כנקודת המפגש בין הרי הגליל לבין העמקים הפכו אותה לאורך תולדותיה לעיר המרכזית באזור, במיוחד בתקופתו של עות'מאן בנו של דאהר אל עומר. לעיר גם היסטוריה יהודית מפוארת ואוכלוסיה נוצרית וכנסיות מפוארות והיא סמל לשיוויון וסובלנות. גם הדרוזים מצאו את עצמם במקום ומהווים חלק לא מבוטל באוכלוסייה.

אנו נתחיל את טיולנו בחורבת אושה . במקום זה נמצא יישוב יהודי קדום, אשר שימש כאחד ממקומות מושב הסנהדרין לאחר חורבן בית שני. על חשיבותה של אושה, מעיד גם הסיפור התלמודי על הריגת רבי יהודה בן בבא, שסמך זקנים לרבנות בין אושה ובין שפרעם. בדורות האחרונים, עד 1948, ישב באזור זה הכפר הפלסטיני הושה, שנכבש בקרבות רמת-יוחנן במלחמת העצמאות.

לאחר הביקור באושה, נצא לסיור בשפרעם בה חיו בעבר יהודים, שהותירו מאחוריהם בית כנסת עתיק. לשפרעם גלתה הסנהדרין הגדולה מירושלים. היתה ונותרה עיר של מיזוג בין הדתות: נוצרים, מוסלמים ודרוזים. ניפגש עם אנשים מעניינים ונבקר באתרים מיוחדים. נשוטט ברחובותיה המיוחדים והעתיקים, נראה את המצודה הענקית "הסראיייה"- שהוקמה בידי דהר אל עומר, חמש כנסיות צבעוניות ומנזר אחד, מסגד ישן ובית כנסת עתיק מהתקופה ששפרעם שמשה כמושב הסנהדרין, נבקר בשוק הססגוני ונהנה מהריח העז של קפה קלוי.

הסיור כפוף לאתרים שיהיו פתוחים ולאנשים הזמינים אותם נוכל לפגוש.

 

פרטים נוספים:

* יש להגיע בלבוש צנוע הכולל מכנסיים ארוכים ונעליים סגורות נוחות להליכה

על המדריך : דניאל וקנין 'האיש הירוק' – מורה דרך מוסמך ובעל תואר ראשון בגאוגרפיה והיסטוריה מאוניברסיטת בן גוריון ותואר שני בחוג ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת חיפה,  מבלה את מיטב שעותיו בהליכה. אוהב ללכת, אוהב לטייל, אוהב לדעת ואוהב להראות את המקומות שאוהב לאנשים שאוהבים לטייל. "מאז שאני זוכר את עצמי כאיש עצמאי אהבתי לעסוק בשני תחומים: הליכה והדרכה. מתוך הרצון לדעת את הארץ, המסע הגדול הראשון היה על שביל ישראל. מאז  לא הפסקתי ללמוד, ללכת ולהדריך. "

קרדיט צילום : למרכז להב"ה שפרעם מאלבום חוסין שאער, מתוך אתר פיקיויקי  , גולפר מתוך אתר ויקיפדיה

להרשמה - מלא פרטים ונחזור בהקדם


טיולים נוספים שעשויים לעניין אותך...