>

המותניים הצרות של המדינה

רואים ארץ
בהדרכת ד"ר שי רוזן

יום שישי, 18/12/2020 בשעה 08:00

שעת חזרה משוערת: 15:00
אופן הגעה:
הגעה עצמית לנקודת המפגש -תימסר לנרשמים
מחיר הטיול:
₪130 לאדם

על הטיול:

אתרים וסיפורים לאורך 17 ק"מ בין טול כרם לנתניה מהקמתה ועד מלחמת ששת הימים היה נחשב אזור השרון "כמותניים הצרות של המדינה" כאשר המרחק בין הים, במערב, לקו הגבול, במזרח, השתרע על 17-19 ק"מ בנקודה הצרה ביותר. מסע לאורך מרחב זה מאפשר לספר את סיפורה של מדינת ישראל.

את הבוקר נקדיש לביקור בנתניה, העיר המרכזית באזור השרון, ונעסוק בסיפור היווסדה של העיר, התפתחותה, אוכלוסייתה ועוד תוך ביקור במספר אתרי טבע, אתרים היסטורים ואדריכליים חשובים כשמורת האירוסים, פארק האגם (שלולית דורה), עץ השקמה של אום-חאלד, אתרי כיכר העצמאות, 'חורשת הסרג'נטים' ועוד. לאחר ארוחת הצהרים נבקר באנדרטה לזכר חללי הפיגוע בבית ליד, נבחן את נושא ההנצחה באתר ונעסוק בגבורת החיילים והאזרחים אשר קפחו את חייהם בניסיון לסייע לפצועי הפיגוע הראשון.

מהאנדרטה נמשיך לשרידי מעברת 'שבות עם', השריד האחרון למעברות בישראל ונעסוק ב"זכריה בן עזרא, אשר גר במעברה ליד נתניה..." וחבריו אשר מהווים דוגמא לקשיי העלייה והקליטה של שנות החמישים ולדרך בה פעלה המדינה בתקופה הירואית זו. באנדרטה לזכר חללי אוסלו נספר את סיפורם של הילדים אשר נספו בתאונת מטוס בדרכם מתוניס לארץ ישראל ועל הקשר ההדוק בין מושב ינוב, המנציח את זכרם, לבית המלוכה הנורבגי, שבא לביטוי, בין היתר, בהקמתם של צריפים נורווגים, המותאמים לתנאי שלג, ברחבי המושב.

נסיים בקיבוץ יד חנה ונעסוק בשאלה כיצד הפך יישוב של הקיבוץ המאוחד ליישוב של המפלגה הקומוניסטית הישראלית, נעסוק בהנצחתם של "מרגלי האטום" ונתהה על נסיבות מותו של גורי, חבר גרעין הנח"ל של הנוער הקומניסטי, שמותו מונצח בשיר "רדיו רמאלה" של להקת אתניקס. 

סדר הביקור באתרים יכול להשתנות בהתאם לתנאי השטח.

פרטים נוספים:

לטופס הרשמה לטיולי "סביבתנו" - לחץ כאן

 

צילום אנדרטת חללי בית ליד- ד"ר אבי טייכר

צילום אירוס הארגמן- ד"ר רון פרומקין

להרשמה - מלא פרטים ונחזור בהקדם