>

נקודות, נקודות, נקודות - סיור בתערוכת יא יוי קוסמה

בשביל האומנות
בהדרכת מירי קרימולובסקי

יום רביעי, 23/03/2022 בשעה 15:30

שעת חזרה משוערת: 17:30
אופן הגעה:
הגעה עצמית לנקודת המפגש -תימסר לנרשמים
מחיר הטיול:
₪170 לאדם

על הטיול:

 יא יוֹי קוּסאמה (נ' 1929, מצוּמוֹטוֹ, יפן) היא מהחשובות באמנים בני זמננו. תערוכה רטרוספקטיבית זו — תערוכתה הגדולה הראשונה בישראל — מאגדת עבודות שנוצרו במשך כשמונים שנה. התערוכה סוקרת בהרחבה את פועלה האמנותי עד כה ומתחקה אחר עבודתה ביפן, בארצות הברית ובאירופה, החל בציוריה ובפסליה המוקדמים וכלה במיצבים האופפים את הצופה מכל עבר.

קוסאמה גדלה בעיר מצומוטו בשנות הארבעים של המאה העשרים, תקופה שבה התאפיינה מדיניות החוץ של יפן בשאיפות אימפריאליסטיות, כבת למשפחה שהתפרנסה ממשתלה שהייתה בבעלותה. ב־1948, כשמלאו לה 19, עברה לקיוטו כדי ללמוד את סגנון הציור המסורתי ניהוֺנֽגָא בבית הספר העירוני לאמנות ולאומנות. בהמשך התמחתה בסגנון יוֺגַא — ציור יפני בסגנון מערבי, המקושר למודרניזציה המואצת ביפן באותה עת. בשלהי שנות החמישים עברה לארצות־הברית בעידודה של הציירת האמריקנית ג'ורג'יה אוקיף, שעמה התכתבה, ובשנות השישים החלה לזכות בהכרה גוברת בארצות־הברית ובאירופה. עבודותיה הוצגו במקביל בגלריות בניו־יורק, באמסטרדם, בהאג, באסן, במילאנו, ברוטרדם ובוונציה.

במרוצת הקריירה הארוכה שלה יצרה קוסאמה במגוון רחב של תחומים, בהם ציור, קולאז', פיסול, וידיאו, מיצג, מיצב, אופנה, ספרות ומוזיקה. בין השאר, היא מרבה ליצור סביבות שאופפות את הצופה, בהן "חדרי אינסוף" מחופי מראות ומיצבים גדולי ממדים — את שני האחרונים שבהם יצרה במיוחד עבור התערוכה הנוכחית — המבקשים להעניק לצופה חוויה רב־חושית סוחפת ומהפנטת. האינסוף והעֲלָמה עצמית הם נושאים חוזרים בעבודותיה של קוסאמה. דגמים אובססיביים של נקודות ורשתות מכסים משטחים בתבנית חזרתית אינסופית, ומראות מייצרות חללים מסחררים המשכפלים את מבטנו. קוסאמה מטשטשת את הגבול בין האדם לבין העולם הסובב אותו, בשאיפה להתרחבות ולהתפשטות עד אין קץ.

התערוכה ובה כ-200 עבודות, משתרעת על 6 חללים ומספרת את סיפורה של אשת הנקודות. 

שימו לב: קבוצות אינן נכנסות לחדרי המראות לכן, בחלק המודרך של הסיור עם מירי, לא תהייה כניסה לחדרי המראות, אלו חדרים העשויים ממראות ובהן המוטיבים המפורסמים של קוסמה , נקודות ועיגולים צבעוניים. בתום הסיור ניתן להישאר, להמתין בתור ולהיכנס ולהיכנס באופו עצמאי. ׁ

להרשמה - מלא פרטים ונחזור בהקדם


טיולים נוספים שעשויים לעניין אותך...